Choinka ozdoby

Główną ozdobą świąteczną jest choinka, nie idzie to kwestii. Wszyscy albo przed świętami, lub w Wigilię przyozdabiamy świąteczne drzewko kolorowymi ozdobami, światełkami i łańcuchami, nie rzadko wieszamy na niej i ciastka również indywidualnego typie słodycze, które później najmłodsi z pasją podjadają. Czy jednak kiedykolwiek zastanowił się ktoś, która jest sprawa choinki i dlaczego istnieje właśnie obowiązująca w świątecznej tradycji?

Jest mnóstwo teorii, które odpowiadają o tym, skąd zachowała się tradycja świątecznego drzewka. Mówię one między innymi, że przystrajanie drzewka jest zaszłością po świętowania dnia zmarłych w Rzymie, inne iż to symbolika rajskiego drzewa w Edenie. Chociaż w dość bliższych nam czasach wielkim zwolennikiem dekorowania iglaka w sezonie przedświątecznym był Martin Luther, właśnie zwracając się do nauki, iż przystrajanie drzewka w papierowe ozdoby i jabłka będzie symbolizować ponowne połączenie się pracownika z Bogiem. System ten łatwo rozpowszechnił się na wszystek świat. Można więc powiedzieć, że obecnie nie ale w Polsce, ale również i wyjątkowych krajach Europy także w Ameryce na prawdziwa ubiera się choinki dzięki niemieckiej inicjatywie.

http://erp.polkas.pl/comarch-erp-optima/program-do-wystawiania-faktur/Comarch ERP Optima Faktury | Systemy ERP | POLKAS

Obecnie odeszło się już od dawnego przystrajania świątecznego drzewka w segmenty dokumentu i jabłka, ubierając choinki w kolorowe bombki, łańcuchy i światełka. Zresztą tylko na odległości ostatnich 30 lat można zauważyć dużą przeróbkę w modzie choinkowej. Tak to, dawniej bardzo często spotykanym zjawiskiem było przystrajanie drzewka w wiklinowe ozdoby, łańcuchem często były własnoręcznie wykonane wiązane ze sobą obręcze z ciekawego papieru, natomiast oświetlenie były świeczki przymocowywane za pomocą specjalnych klipsów, (kiedy ważna się łatwo domyślić, nie niestety było kiedyś o pożar). Następnie wiklinowe ozdoby były w centralnej mierze zastąpione bombkami imitującymi wyglądem zwierzęta lub zabawki, a jako dodatek istniały tak zwane anielskie włosy, czyli wiszące srebrne czy złote cienkie sznureczki oraz strzępki waty, które brały być rozumiane ze śniegiem. Teraz, jak wiadomo, rozmaitość rozmiarów i kolorów świątecznych ozdób jest niemożliwa do opisania, jednakże w pierwszej mierze dominują odcienie złota, czerwieni oraz młodzi, jakie są utożsamiane ze świętami.

Przez lata historia choinki, tak samo jak mężczyźni, doświadczała kolei w branży trendów dotyczących jej przystrajania. Ale nie zmieniło się to, iż od momentu ubrania ważnej w treści choinki przez Luthera, zwyczaj tenże bardzo silnie zakorzenił się w sztuce świątecznej oraz zajmujmy możliwość, że nieprędko przeminie.