Choroby cywilizacyjne notatka

Wśród chorób cywilizacyjnych XXI wieku z pewnością należy wymienić depresję. Choć pewien czas temu dużo o niej słyszało, z pewnością choroba ta żyje. Jest wtedy zaburzenie o podłożu psychosomatycznym, które bada się zwykle niewinnie - niewielką opieszałością w domowych czynnościach, pogorszonym nastrojem, obniżoną motywacją do pracy. Z postępem czasu te negatywne nastroje dominują w normalnym byciu chorego i robią obok niego kompletną blokadę podstawowych funkcji życiowych - chory nie ma mocy wstać i zjeść, zrobić cokolwiek pożytecznego, miewa myśli samobójcze, gdyż nie widzi sensu życia.

Jakkolwiek chwilowe pogorszenie nastroju, bądź te jesienna chandra zwykle mijają samoistnie lub pod wpływem pewnych optymistycznych czynników, tak depresji nie odda się wyleczyć bez pomocy specjalisty. Można chwilowo pozbyć się jej, na przykład dzięki współprac przyjaciół, czy dzięki doświadczaniu samych miłych rzeczy, jednak psychika osoby złej istnieje oczywiście bardzo osłabiona, że nie będzie w kształcie sprostać nawet najmniejszemu pogorszeniu jej ważnej sytuacji - i wówczas nastąpi nawrót choroby. Chorzy bardzo często funkcjonują wśród społeczeństwa, sprowadza się nawet, że są uważani za osoby wyjątkowo ładne i zadowolone z bycia - to a maska, która całkowicie ustępuje, gdy chory znów będzie tenże. Jeśli chodzi o działanie depresji Kraków ma sporo wielkich specjalistów w ostatniej branży. Trzeba przyznać, że jakiś z nich zamierza grafiki wypełnione spotkaniami z chorymi, którzy chcą wielkiej, regularnej terapii. Istnieje więc model psychoterapii, którą jedynie wspomaga się lekami, ponieważ jako chorobę psychosomatyczna, depresję należy leczyć przede wszystkim z strony psychicznej.

Psychoterapeuta pomaga choremu znaleźć się na nowo w zawierającym go świecie. Wzmacnia jego poczucie swej wartości, co w perspektywie będzie działało pacjentowi pokonywać delikatne oraz trudniejsze przeszkody w utrzymaniu. To istotne, ponieważ cierpiącemu na depresję nie wolno stale usuwać kłód spod nóg, trzeba pokazać go jak sobie z problemami radzić, gdyż one są dodatkowo będą przebywały w jego życiu zawsze i powinien wiedzieć je pokonywać.