Kabel z uziemieniem

Uziemienia elektrostatyczne są bardzo ważnym składnikiem w sektorze i transporcie łatwopalnych gazów i kolejnych substancji, jak ciecze czy proszki. Kiedy ładunek elektrostatyczny kładzie się w otoczeniu łatwopalnych materiałów, powstają zagrożenia.

Rokrocznie w wszystkiej Europie przystępuje do ponad 400 wypadków spowodowanych teraz tymi wydarzeniami. Zapłony, pożary, a nawet wybuchy to zupełnie realne niebezpieczeństwo, którego osobę ma każdy zdrowo myślący pracownik oraz przedsiębiorca w sferze.

Tutaj z poradą przychodzą nam mechanizmy i układy uziemień elektrostatycznych. Ich funkcjonowanie w istocie sprowadza się do połączenia zagrożonych elementów niskooporowym przewodem do celu uziemienia przy pomocy odpowiedniego zacisku. Na rynku jest spora liczba ich charakterów - kleszczowe, przykręcane śrubami, mocowane w jednej obudowie pojemnika. Bardziej zaawansowane systemy umożliwiają też na monitorowanie uziemienia w toku rzeczywistym. W zintegrowaniu z nowymi urządzeniami mogą nie doprowadzać do dozowania towaru czy pracy nad nim w wypadku zaistnienia kłopotów z uziemieniem. Niektóre metody fizycznie blokują taką możliwość, zamykając zawór czy wlew, co stanowi użyteczne w przypadku awarii współpracujących urządzeń lub prób obejścia zabezpieczeń. Tego gatunku rozwiązania często wiąże się przy cysternach kolejowych i drogowych.

Dość częstym problemem stosowania zacisków na urządzeniach tworzących z lakierami, farbami, rozpuszczalnikami czy żywicami jest niemożliwy do całkowitego ograniczenia proces ubierania się powierzchni materiałem. Może wtedy dokonać warstwę izolującą uziemienie elektrostatyczne "electrostatic earthing", częściowo lub całkowicie negując jego skuteczność. Działa wtedy nie tylko urządzeń, ale i pojemników i zbiorników danych do przechowywania w/w materiałów.