Malakser a robot kuchenny

Dawniej wszelkie prace domowe wykonywano głównie ręcznie. Podejmowały przez ostatnie sporo czasu i siły, jakie ważna by użyć w indywidualny forma. Dziś trudno wyobrazić sobie nowoczesną kuchnię bez akcesoriów gospodarstwa domowego zasilanych z budowie energetycznej. Ich skorzystanie skraca czas przygotowania posiłków i zajmuje proces gotowania.

 

Najczęściej spotykanym elektrycznym narzędziem w kuchni jest mikser. Większość mikserów posiada dwa rodzaje końcówek: trzepaczki i spiralki. Pierwsze dostarczają do wiązania i spieniania płynnych lub półpłynnych produktów, drugie do mieszania potraw bogatych i ciast.

Zastosowanie miksera potrafi skrócić czas ubijania piany z białek lub bitej śmietany do kilku sekund, podczas gdy ręcznie trwałoby to chwili kilkanaście. Jest i inna strona medalu: podczas ubijania śmietany należy uważać, żeby nie przedobrzyć, ponieważ praktycznie ją “zmaślić”.

Kolejnym przydatnym wyposażeniem jest krajalnica do wędlin. Nazwa doskonale podaje jej wykonanie, choć jest też stosowana do cięcia pieczywa i innych artykułów o podobnej sztywności. Często krajalnice posiadają wymienne ostrza miękkie także o falistym brzegu, co umożliwia dostosowanie ich właściwości pracy do guście krojonego produktu. Krajalnica daje nam na proste pokrojenie na plastry.

W przemysłowych krajalnicach do wędlin traktowany jest automatyczny posuw stolika, na którym spoczywa wędlina, co czyni, że plasterkowanie mięsa odbywa się samoczynnie. Krajalnice domowe najczęściej nie potrafią tego urządzenia, choć odznaczają się atrakcyjniejszym wyglądem.

Wiele kuchni na wyposażeniu posiada robota kuchennego. Jest zatem uniwersalne narzędzie, które wykonywa do cięcia, szatkowania, miksowania, spieniania. Niektóre modele mają także możliwość zagniatania ciasta za pomocą odpowiednich końcówek.

Robot kuchenny skupia się zazwyczaj z dość dużej podstawy, mieszczącej napęd i system sterowania oraz dołączanej misy, w której na obrotowym wielowypuście składa się stosowne końcówki. Urządzenia zwykle nie odda się uruchomić bez założenia pokrywy, chroniącej środowisko przed rozbryzgami.