Stosunki miedzynarodowe opinie

Kontakty międzynarodowe są bardzo średnie w dobie globalizacji. Nowe wynalazki w przestrzeniach transportu i komunikacji znacznie skróciły dystans między państwami, i nawet kontynentami. Teraz adresat otrzymuje list po kilku dniach, i nie po kilku miesiącach, kiedy wtedy chodziło wcześniej. Jednak można też do kogoś zadzwonić i związać się bezpośrednio. Drogę na przeciwległy kraniec świata nie posiada już lat, ale wystarczy jedynie parę godzin samolotem. Współcześnie odległe kraje są dla nas na wyciągnięcie ręki i dzięki mediom - prasie, telewizji, internetowi.

Pojawiło się wiele różnych drodze współpracy. Wyjazdy zagraniczne stały się bliższe oraz popularniejsze, oraz co za tym idzie - także znacznie częstsze. Obecnie bez kłopotu można dostać się na indywidualny kontynent, gdzie obowiązuje zupełnie nowa cywilizacja i zagraniczne obyczaje. Wystarczy bilet na samolot także silna wylądować w Azji, w Afryce czy na ciekawej wyspie. Obraca się także sytuacja polityczna na świecie. Po wykonaniu strefy Schengen zniesiono większość granic w Grupie Europejskiej i każdy jej człowiek może śmiało podróżować między państwami.

Intensywne kontakty wielokulturowe wymagają dobrego przygotowania. Firma, jaka potrzebuje pozyskań nowe rynki zagraniczne, wiele zarobi na zatrudnieniu odpowiedniego pośrednika, który dobrze przedstawi proponowaną ofertę. Bardzo cenne są w współczesnym przykładzie tłumaczenia ustne. Polskie przedsiębiorstwo w asyście tłumacza może zająć rynki międzynarodowe, bezpośrednio dochodząc do zainteresowanych. Wizyta przedstawicieli japońskiego koncernu motoryzacyjnego w polskiej fabryce przebiegnie znacznie łatwo w obecności tłumacza. Bez tłumacza nie potrafiły się odbywać także spotkania polityczne na szczeblu międzynarodowym. Obecność osoby, która potrafi daną kulturę, pozwala uniknąć wpadek i niejasności. To istotne w dorosłych negocjacjach, gdzie czasem drobne szczegóły mogą zdecydować na powodzeniu transakcji.